Okolie

SLOVENSKÝ RAJ

Národný park Slovenský raj sa rozprestiera vo východnej časti Slovenska, nedaleko Tatier. V roku 1964 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1988 bol nariadením vlády SR vyhlasený na národný park. Má rozlohu 19 763 ha a ochranné pásmo 13 011 ha. Je považovaný za jednu z najkrajších lokalit na Slovensku.

Traduje sa, že menom RAJ nazvali prvýkrát kartuziánski mnísi svoj kláštor na Skale útočišťa, dnešnom Kláštorisku, keď ho po 200-ročnom pôsobení v roku 1543 opúšťali.  Pomenovanie SLOVENSKÝ RAJ bolo l.krát použité pred vyše 80 rokmi v časopise Krásy Slovenska

Najbližšie od Chalupy EDEN ( cca 2 km ) je Podlesok, ktorý je hlavné turistické stredisko v západnej časti Slovenského raja v údolí Veľkej Bielej vody na začiatku Prielomu Hornádu a pri ústí rokliny Suchá Belá. Vhodné východisko na túry do roklín Slovenského raja.

Na území Slovenského raja nájdeme množstvo úzkych kaňonov a hlbokých roklín s vodopádmi, kde si treba vypomôcť početnými rebríkmi a lávkami. Najnavštevovanejšími roklinami sú Suchá Belá, Veľký Sokol, , Prielom Hornádu a Kyseľ. Ďalšími obľúbenými cieľmi sú skalný výbežok Tomášovský výhľad alebo Kláštorisko s ruinami kartuziánskeho kláštora.

Obec Hrabušice a Chalupa EDEN majú zaujímavú polohu aj z pohľadu okolia a výletov do rôznych kútov Slovenska. V prípade, že vám to umožní čas a máte chuť aj na iné aktivity, tak stojí za to vidieť:

Prírodne a historické zaujímavosti:

Vysoké Tatry 25 km
Dobšinská ľadová jaskyňa 15 km
Spišský Hrad 25 km
Červený kláštor - plavba na pltiach 70 km
Levoča – oltár Majstra Pavla 15 km
Poprad – Spišská Sobota 15 km
Kežmarok 25 km

 

Šport a zábava:

ZOO Spišská Nová Ves 15 km
Termálne kúpalisko Vrbov 18 km
Aquacity Poprad 15 km
Priehrada Dedinky 35 km

 

Lyžiarské strediská

Spišská Nová Ves (zasnežované) 15 km
Levoča Ski centre (zasnežované) 20 km
Lopušná dolina (zasnežované) 25 km
Štrbské pleso (zasnežované) 40 km